
Hogyan készítheted fel gyerkőcödet a kistesó érkezésére?
Adott a következő helyzet: már van legalább egy gyermeked, nagyon jól elvagytok egymással, megtanultad a szokásait, megszoktátok egymást és van egy kialakult napirendetek. És akkor most újra babát vársz, nagy az izgalom, örültök neki, nyilván, de benned van a félsz, ahogy akkor most hogy lesz? Hogy fogadja az elsőszülött a picikét?
Összeszedtünk néhány tippet ehhez – a teljesség igénye nélkül.
Az a tapasztalat, hogy azok az idősebb testvérek, akiket korábban valamilyen módon felkészítettek a kistesó érkezésére könnyebben és jobban fogadták a kis kövevényt, mint azok, akiket derült égből villámcsapásként ért a tény, hogy már „nem csak én vagyok anya egyetlen kincse”.
Mit is tehetsz, hogy felkészítsd kisgyermekedet a kistesó érkezésére?
- Olvassatok olyan könyveket – életkorának megfelelően – amelyek bemutatják, milyen az, ha megérkezik a kisbaba! Ehhez van néhány tippünk – itt olvashatod őket.
- Beszélgessetek a barátaitokról, ismerőseitekről, családtagjaitokról, ahol most vagy nemrég született kisbaba! Milyen változások történtek náluk? Hogy telnek a mindennapjaik?
- Beszélgessetek arról, hogy milyen volt, amikor ő volt kisbaba! Nézegessetek képeket abból az időszakból, amikor ő volt újszülött, meséld el, hogy milyen volt, amikor ő volt a pocakodban, hogy készültetek az érkezésére. Milyen volt az első néhány nap, mesélj nyugodtan vicces sztorikat az akkori tapasztalatlanságodról – ha volt ilyen.
- Kérd meg, hogy válasszon egy kis ajándékot a kisbabának, amit majd bevihet nektek a kórházba, vagy átadhat, ha hazaértek. Ne bagatellizáld el egy „gyorsan beugrunk a DM-be és ez jó lesz” felkiáltással, beszéljétek meg, hogy miért választaná ezt, miért tetszik neki stb.
- Mutasd meg neki, hogy milyen felelősséggel jár az új szerepe, mint a komoly nagytesóé! Ő már innentől nagynak számít és ő mutat példát a kicsinek, aki mindenben követni fogja, ez komoly felelősség. Beszéljétek meg, hogy miben tud majd Nektek segíteni otthon, milyen feladatai lesznek a kisbaba gondozásában. Lépésről-lépésre menjetek végig a napirenden, hogy mikor mit lenne jó, ha segítene. Nagyon fontos, hogy megbeszéljétek, hogyan kell egy kisbabával bánni: hogy kell felvenni, milyen játékot lehet neki odaadni, hova lehet lefektetni stb.
- Szerezz be, vagy készíts néhány dolgot, amellyel könnyen beleélheti magát a nagytesó szerepébe! Póló, bögre, tányér... nem kell, hogy drága cuccok legyenek, textil – vagy kerámia filccel együtt is alkothattok Legjobb Nagytesó, Szuper Nővér/Báty feliratú dolgokat.
- Vond be őt is babakelengye összeállításába! Biztos kap 1-2 új holmit a pici: kérd meg a gyerkőcödet, hogy segítsen kiválasztani, vajon ez jól állna-e neki, szeretne-e vele játszani, benne aludni. Ha sok rucit kaptok mástól vagy már minden megvan korábbról, akkor válogassátok át együtt – itt lehet nosztalgiázni is
Ha már megszületett a baba:
- Értékeld, ha segíteni szeretne, de mindenképp tisztázd vele, hogy mik a pontos szabályok a kisbabával. Ha nem szeretne részt venni a feladatokban, akkor ne erőltesd!
- Játszhattok együtt anyukásat-apukásat: rengeteg olyan szerepjáték kiegészítő van, amelyekkel gyerkőcöd „kijátszhatja” magából az érzelmeit: babakocsi, orvostáska, babák
- Legyen továbbra is olyan időszak, ha csak rövid idő is, ami csak Róla szól, amikor Rá figyelsz és Ő van a középpontban – akár egy meseolvasás, egy puzzle kirakás, egy közös séta.
Remélem, hogy adtam néhány jó ötletet, ha van, amivel kiegészítenéd, akkor kérlek, jelezd felénk.