Formabedobó, az örök klasszikus fajáték
Amikor kisgyereknek keresünk ajándékot, legyen az a gyermekünk, unokánk vagy a legjobb barátunk babája, a formabedobók mindig a lista elején vannak.
Na de miért is ilyen népszerűek ezek a játékok?
A válasz egyszerű, ezek a játékok egyszerre fejlesztik a vizuális- és fizikai-, valamint kognitív készségeket, mint a szín- és formafelismerés. Egy dobozban megkapunk egy komplex fejlesztőjátékot, amelyet évekig használhat gyermekünk, folyamatosan fejlesztve és mélyítve készségeit és tudását.
Ezzel az egyszerű játékkal erősödhet gyermeked szem-kéz koordinációja, finom motoros- és probléma-megoldó készsége, valamint szókincse is gazdagszik – könnyen megtaníthatod neki a színeket és a geometriai alakzatokat.
Mi is az a formabedobó? A formabedobó játékok már évszázadok óta körülvesznek bennünket, ugyanaz a koncepció sokféle játékformában megjelenik. Általában egy tároló részből állnak, amelyen meghatározott formájú kivágások találhatók és ezekbe kell beleilleszteni vagy beledobni az odaillő formát.
Hogyan fejlődhet gyermeked, ha formabedobó játékkal játszik?
- Fejleszti a finommotorikus és a probléma-megoldó készségeket
- Gyermeked megtanulja az ok-okozati összefüggéseket
- Formabedobóval való játék sikerélményt nyújt gyermekednek, ezért a vele való játék növeli az önbizalmat, illetve az önértékelést
- Olyan kognitív készségeket fejleszt, mint a forma- és színfelismerés
Hogy néz ki ez a gyakorlatban?
Amikor egy kisgyerek formabedobóval játszik, megpróbálja a kockát behelyezni a kör alakú nyílásba és észreveszi, hogy ez nem sikerül, mert más alakú a nyílás, mint a kezében lévő forma. Át kell gondolnia, hogy miért nem passzol a forma a nyíláshoz, ezért végigpróbálja az összes lehetőséget, addig, amíg meg nem találja a kocka helyét. Ennek a dilemmának a megoldásához használja a probléma-megoldó készségét és közben tanúja lesz annak az ok-okozati összefüggésnek is, hogy a kocka az egyik helyre illik, míg a másik helyre nem.
Ha már a kisgyermek megtanulta, hogy melyik forma melyik vájatba illeszthető, illetve dobható be, akkor óvodás korban gyakorolhatjuk vele a forma- és színmeghatározást a formabedobókkal. Továbbá a számolás gyakorlásához is használhatók maguk az alakzatok, de a kisgyerekek megtanulhatják a geometriai formák jellemzőit, ha például megszámoltatjuk velük az adott test oldalait. Ezek az ismeretek megalapozzák matematikai, geometriai és logikai ismereteit, amelyek elengedhetetlenek lesznek számára az iskolás évek alatt.
Életkor |
Játék menete |
Szükséges készségek |
6-15 hónapos kor |
Gyermeked kiveszi a formabedobó formáit, külön-külön játszik velük, és megpróbálja behelyezni őket a megfelelő nyílásba |
Tapintás, motoros készségek, szem-kéz koordináció |
15 hónap – 3 éves kor |
Gyermeked sikeresen beilleszti a formákat a megfelelő helyre |
ok-okozati összefüggések felismerése, probléma-megoldás, forma- és szín- felismerés |
3-4 éves kor |
Gyermeked gyakorolja, hogy milyen gyorsan tudja bedobálni a formákat a megfelelő helyre. Megtanulja a formák nevét. Gyakorolja a számolást. |
Számolás, cél-meghatározás, fenti készségek gyakorlása |
Továbbá itt olvashattok még néhány tippet ahhoz, hogy maximálisan ki tudjátok használni ennek a szuper-játéknak minden funkcióját:
- Forma felismerés, formák elnevezése:
Helyezd el a szoba különböző pontjain a különféle formákat és kérd meg gyermeked, hogy keresse meg az általad megnevezett alakzatot
- Geometriai formák megismerése és elnevezésük elsajátítása:
Kérd meg gyermeked, hogy nevezze meg az adott formát, amikor bedobja a formabedobóba.
- Történet-mesélés, kommentálás, folyamat leírása:
Beszéljetek arról, hogy mi történik, amikor gyermeked megpróbál egy alakzatot egy vájatba helyezni (például: „Ez nem illik ide, próbálj meg egy másik nyílást!” vagy, „Huss, ez belepottyant!”)
- Kérés megfogalmazása:
Add oda gyermekednek a formabedobót, majd rakjátok ki a formákat egymás mellé a szőnyegre. Bátorítsd gyermeked, hogy nevezze meg és kérje el azt a formát, amelyet be szeretne dobni a formabedobóba. (Például: Kérem szépen a kockát/háromszöget/kört.)
- Probléma-megoldás:
Ha látod, hogy gyermekednek nehézséget okoz, hogy megtalálja a megfelelő nyílást, bátorítsd őt, hogy megpróbálja még egyszer és adj neki tippeket ahhoz, hogy megfelelően tudja beledobni a formát a lyukba. (Például: Ez a helye a kockának, kicsit fordítsd el és menni fog, látod, most beleillik!)
- Számolás:
Bátorítsd gyermeked a számolásra, azzal, hogy megkéred, számolja össze a formákat.
- Instrukciók követése:
Helyezzétek el a formákat a formabedobó mellé. Kérd meg gyermeked, hogy helyezze bele a formabedobóba az általad megnevezett formát. Fontos, hogy életkorának megfelelő instrukciókat adj, hogy megértse és ne érje kudarcélmény! Első körben: Kérlek, add ide a kockát! Második körben: Kérlek, add ide a kockát és a kört! Ha már gyermeked a színeket és a formákat is ismeri, akkor kérheted, hogy adja oda pl. a kék kockát.
Aztán jöhetnek a gúlák, hasábok, hengerek, hexaéderek, kúpok… Az instrukciós játék oda-vissza működhet, így a kérlek-köszönöm interakciót is gyakorolhatjátok.
- Relációk:
be/bele/rajta/mellette/előtte/mögötte stb.: Gyermekednek könnyen megtaníthatod a különböző relációkat. Pl: tedd a kockát a hasábra, tedd a háromszöget a formabedobó mellé. Hol van most a hasáb? A formabedobó tetején, a formabedobóban, a formabedobó előtt stb. ugyanaz/különböző: piros és kék kocka, az forma ugyanaz, de a szín különböző. Hasonlítsátok össze a formákat és a színeket.
- Színek:
Gyakoroljátok együtt a színeket. Nevezzétek meg őket, illetve rakjátok ki a szivárvány színsort.
Mégis hogy fejleszt ez a játék?
A fenti ötletek alkalmazásával gyermeked szociális interakciói is fejlődnek, továbbá gyakorolja a koncentrációt. Mivel folyamatosan beszélgettek egymással, ezért a beszélt nyelv megértése, illetve használata is elmélyül. Ezek a készségek nagyon fontosak lesznek, amikor gyermeked közösségbe kerül. Könnyebben tudja magát kifejezni és kedvességével, odafigyelésével könnyebben tud beilleszkedni az óvodában, iskolában, majd felnőttkorában a munkahelyén.
NÉZD MEG FORMABEDOBÓINKAT ÉS VÁLASZD KI KEDVENCEDET! >>