A babák látása az első fél év során rohamosan fejlődik! A korai időszakban a látásfejlődés megfelelő támogatására a fekete-fehér kontrasztos, majd később a magas kontrasztú képek, tárgyak a legmegfelelőbbek. A babák is ezeket szeretik a leginkább nézegetni, hiszen ezek felelnek meg legjobban a fejlettségi szintjüknek, ezek tudják a leginkább lekötni őket. Az első fél évben érdemes naponta használni a fekete-fehér kontraszt kártyákat, ezen belül 3-4 hónapos kortól az éles kontrasztú, színes képeket is. Ebben az életszakaszban a babák nagyon fogékonyak az élénk, hátterüktől jól elkülönülő színekre, köztük kifejezetten a pirosra és a sárgára, majd a kékre és a zöldre is. Ezért ebben a kontraszt kártya csomagban a fekete és fehér mellett a piros és sárga színt választottam alapszínnek.
Mikortól és meddig tudjátok használni?
3-4 hónapos kortól érdemes elkezdeni használni a lapokat egészen a babátok 10-12 hónapos koráig, ekkor már a közös minőségi időtöltés részeként, képeskönyvszerűen.
Miért ilyen a kártyacsomag felépítése ?
A rajzok stílusa eltér a Pakkli fekete-fehér kontraszt kártyacsomagétól: itt nem éles körvonalú ábrák kaptak helyet, ezzel segítve a kicsiket a mélyebb fókuszálásban, koncentrációban. Míg 3-4 hónaposan valószínűleg csak a kontrasztos színek fogják lekötni a babákat, a hosszas szemlélődés és idő teltével a figurák is szépen kirajzolódnak majd, hosszú hónapokra szórakozást és kihívást nyújtva számukra. A korai időszakban a fekete alapon lévő képeket érdemes nézegetnetek, ezek fogják őket jobban lekötni.
A kontraszt kártyák két oldalasak. Egyik oldalukon fekete alapon találjátok a (fehér, fekete, piros és sárga színekkel dolgozó) képeket. Ezeken a képeken egy-egy, a mindennapi környezetünkben megtalálható „kisállat“ kapott helyet. A rajzok törekednek a valósághűségre, hogy ezzel is segítsék a babáknak a világ megismerését.
A kártyák hátoldalán fehér alapon kaptak helyet a rajzok, amelyek minden esetben kapcsolódnak az előlapon szereplő állathoz, ami itt már nem magában, hanem egy életképben jelenik meg, a legtöbb esetben egy-egy kisgyerek társaságában. Ezt az oldalt azért rajzoltam ilyenre, hogy később ne csak az állatokhoz, hanem ezekhez a szituációkhoz is tudjanak kapcsolódni a gyerekek, akár a saját tapasztalataik alapján.
Ezek az oldalak alkalmasak arra, hogy történetet szőjetek a képek köré, mesélj nekik róla, esetleg a saját gyerekkori élményeidet, vagy az ő mindennapi tapasztalatait is beleszőve. A képeken szereplő állatokról verselhettek, énekelhettek, mondókázhattok is. A kártyákat úgy készítettem el, hogy több szempontból is kihívást és szórakozást nyújtsanak a kicsiknek. A fekete alapon lévő képek a korai időszakban érdekesebbek lesznek a kicsik számára, később pedig élvezettel böngészik majd mindkét oldalát a lapoknak. A fehér alapon lévő ábrákon feltűnő állatok szándékosan maradtak részletgazdagabbak mint a körülöttük lévő környezet, mivel ezzel így magukra vonják a figyelmet, a kicsik könnyebben észreveszik őket a teljes képben.
Hogyan használjátok?
A kártyákat a fekete-fehér kontraszt kártyákhoz hasonlóan használjátok (fél éves korig a fekete-fehér kártyákkal kiegészítve). A kártyákat támaszd oda valaminek, falnak, polcnak, párnának, egy könyvnek, esetleg rakd üveglap nélküli képkeretbe, megfelelő távolságba, hogy a babád jól lássa. Ha a hátán fekszik a baba és oldalra néz, ne felejtsd el váltogatni az oldalakat! Hason fekvés közben a babát félig körbe is rakhatod a képekkel. Hagyj neki megfelelő időt, hogy fókuszálhasson, koncentrálhasson, ne zavard meg feleslegesen!
A baba kijelölt játszó részénél, esetleg a pelenkázónál fel is ragaszthatod őket a falra (adott bútorra), így mindig kéznél lesznek. Érdemes utazás során az autóban is tartani néhány darabot, akár megfelelően az ülésre rögzítve, hogy lekösse a kisbabád figyelmét. Várakozás, orvoslátogatás során is hasznosak lehetnek a kártyák. Ahogy a babád nő, több kirakott kép közül szívesen fog váltani egyikről a másikra. Ilyenkor már te is bevonódhatsz a játékba és közös minőségi időtöltéssé válhat a kártyák nézegetése. Mesélj, énekelj neki a képekről, esetleg mozgasd finoman a képeket. Amikor a babád már szépen mozog, kúszik, mászik, még mindig szívesen fogja nézegetni a képeket. Ilyenkor használjátok képeskönyvszerűen a lapokat, keressétek meg rajta a különböző állatokat, vagy a számára kedves, neki érdekes képeket az ő „közlekedési magasságában“ tedd ki a szobába, hogy kedvére nézegethesse.
A kártyákkal ne hagyd felügyelet nélkül a babád, hogy elkerüljétek az esetleges baleseteket. A kártyák vizuális stimulációra szolgálnak. Szájba venni, megrágni tilos, ezeket ne engedd a babának. A kártyalapokat a tartósság érdekében matt fóliával láttuk el!
Megérkeztek hozzánk a Pakkli kártyák, amelyek tervezője, illusztrátora Jáky-Bárdi Bogáta, aki egy 3 gyermekes édesanya.
"A kártya és papír alapú játékokkal a közös idő öröme mellett, előtérbe szeretném helyezni a tapasztalat útján szerzett ismereteket, élményeket, megtartva ezzel a gyerekek nyitottságát és kíváncsiságát az őket körülvevő világra. Emellett szeretnék olyan eszközöket biztosítani nekik, amelyekkel támogathatjuk az önállóságukat, létrehozva nekik egy ehhez megfelelő környezetet. Rengeteg ötletem és tervem van az elkövetkező időszakra és már nagyon várom, hogy mindet megmutathassam nektek!"
Gyönyörű kártyái mind izgalmas, egyedi játékok, amelyek megszerettetik a gyerekekkel a természetet és a szabadban töltött időt. Legyen az kirándulás, séta vagy csak egy kis közös kertészkedés.
A játékok illusztrációi valósághűek, így könnyen megtaníthatók a gyerekeknek a rovarok, termések elnevezései.
Külön izgalmas, hogy vannak már gyerekeknek készült receptkártyák is - így a közös időtöltés a konyhában még érdekesebb!