Az Öltözködő kártyacsomag célja, hogy játékos módon segítse a gyerekeket (1,5 évestől óvodás kor végéig) az önállóságban az öltözködés, ruhaválasztás terén és az ehhez kapcsolódó mindennapi tevékenységekben! A kártyacsomag felhasználásával játszva tanulhatnak az időjárásról, évszakokról és az öltözködésről, a gyerekek környezetét pedig olyanra tudjuk alakítani, hogy az az önállóságukat támogassa. A viseleti elem kártyák a játékokon keresztül segítenek megismerni a ruhadarabokat, az időjárás- és évszak kártyákkal kombinálva pedig az adott időszaknak megfelelő öltözet megismerését, kiválasztását segíthetik.
A kártyákat tudjátok használni a mindennapokban és játékhoz is. Az alábbi leírásban javaslatokat és játékötleteket találtok a kártyák mindennapi használatához, azonban nincsenek zárt keretek – nagyon örülök ha megmutatjátok, ti hogyan használjátok! Alakítsátok az igényeitekhez és a szokásaitokhoz. Minden megoldásra kíváncsi vagyok, örülök, ha megosztjátok velem!
Hogyan használjátok a kártyákat a mindennapokban?
A kártyákat egy, a gyerekek számára előre kialakított környezet kiegészítéseként érdemes használni. Ez a környezet a lehetőségeinkhez, a lakóterünkhöz mérten igazodik a gyerekek igényeihez, méretéhez, ahol saját ruhadarabjaikat elérik, kezelni és pakolni tudják, lehetőleg mindennek kijelölt helye van, átlátható és nem zsúfolt, az öltözködéshez szükséges eszközök (pl. kisszék a kényelmes cipőfelvételhez) a rendelkezésükre állnak.
- Az öltözőszekrény mellé, vagy magára a szekrényre tegyétek ki, erősítsétek fel azokat a ruhadarabokat, amik reggel elinduláskor, vagy a nap elkezdéséhez szükségesek! Ha az segítséget jelent, a felvétel sorrendjében rakjátok ki a kártyákat. Ezeket évszakonként az időjárásnak megfelelően cseréljük, lehetőleg ne egyedül, hanem a gyerekkel együtt. Így mindig szem előtt lehet nekik, hogy milyen ruhadarabokat kell felvenniük, egyedül tudják ellenőrizni magukat, hogy minden ruhadarabot felvettek-e.
Tipp: A ruhaválasztást segíti, ha nincsen túl sok elérhető ruhadarab. Ha megtehetjük, mindig csak az évszaknak megfelelő darabok legyenek elöl.
- Az 1. ponthoz hasonlóan a bejárati ajtó mellé, ahol a kabátokat, cipőket tartjuk helyezzük el azokat a kártyákat, amik a kinti ruhadarabjaikat mutatják. Itt érdemes cserélgetni az évszak és időjárás kártyákat is, az adott időjárásnak és évszaknak megfelelően. Az időjáráskártyákat akár naponta is cserélhetjük, lehet ez egy fix pontja a napi készülődésünknek. Az itt elhelyezett kártyák segítik a gyerekeket a fókuszálásban, koncentráltabban és gyorsabban tudnak elkészülni, saját magukat tudják vele ellenőrizni, hogy minden megvan-e?
+ 1. Utazáskor készítsd elő a megfelelő ruhakártyákat (ha már ismeri a számokat az óvodás, akkor számkártyákat is használhatsz mellé), ez alapján pedig össze tudja készíteni a saját úti csomagját! Élvezni fogják, hogy ők válogathatnak!
+ 2. A viseleti elemek, évszakok és időjáráskártyák alatt fel van tüntetve azok neve is nyomtatott nagybetűvel, így a betűkkel ismerkedő óvodások számára ez is segítség lehet.
Hogyan játszhattok a kártyákkal?
Ismerkedés a viseleti elemekkel, időjárással és évszakokkal.
Nem szükséges minden esetben az összes kártyával játszanotok, válaszd ki nyugodtan a számotokra érdekes, évszaknak megfelelő vagy épp az adott játékhoz passzoló elemeket. Amennyiben az önálló öltözködés támogatása a cél, kicsi gyerekekkel mindig érdemes azokkal a ruhakártyákkal játszani, amelyek megtalálhatóak a ruhatárukban!
- Terítsétek ki az évszakkártyákat, majd válogassátok szét a viseleti elemeket évszakok szerint! Közös elemeknél rakjátok a ruhakártyákat a két évszakkártya közé. Kisebb gyerekekkel csak egyértelmű ruhadarabok legyenek elöl, így nem zavarodik bele, hogy mit, mikor lehet hordani.
- Az évszak- és időjárás kártyákhoz rakjatok össze különböző szetteket! Egy évszak kártya mellé akár több időjárás kártyát is használhattok. Játszhatjátok úgy is, hogy kitaláltok egy programot, és ahhoz szeditek össze, miket vennétek fel (pl. menjünk szánkózni/strandra stb.)! Ez mehet versenyezve is: ki találja meg hamarabb a megfelelő kártyákat?
- Készíts elő évszak- és időjárás kártyákat a hozzájuk passzoló ruhadarabokkal, de mindegyik pakkban legyen egy kakukktojás, ezt kell megkeresni! Pl. egy téli sapka a nyári ruhák közt. Ha ez már jól megy, mindenki készítsen a mellette ülőnek “kakukktojás” szettet.
- Pakoljatok ki több viseleti elem kártyát és játszatok „én látok egy… pirosat / fejre valót / téli ruhát / S-hanggal kezdődőt!” stb., amilyenből egyet minél gyorsabban találnia kell a másiknak/többieknek. A variációk lehetősége végtelen, a felhasználási mód tőletek és a gyerek(ek) érdeklődésétől függ.
- Rakjatok le középre egy évszak (ha nehezíteni akartok, akkor hozzá még egy időjárás) kártyát. Osszátok szét egymás között a viseleti elem kártyákat, annyi felé, ahányan vagytok! A kártyák legyenek lefordítva a kezetekben. Számoljatok háromig és egyszerre tegye le mindenki a legfelső lapot! Aki az adott évszakhoz/időjáráshoz passzoló kártyát tett le, és először kiáltja, hogy “Jó!”, az viszi az összes kirakott kártyát. Ha senki nem tett le passzoló viseleti elemet és nem is kiált, vagy egyszerre kiáltanak helyesen, az a kör lent marad, és a következő nyertes viszi azokat a lapokat is. Az nyer, aki a végén több lapot tudott összegyűjteni!
- Készítsetek ruha “tornyot”! Mindenki húzzon véletlenszerűen a viseleti elem kártyák közül egyet, majd ehhez készítsen egy szettet úgy, hogy minél több kártyát keressen hozzá és rakja abban a sorrendben egy toronyként maga elé, ahogy egymás után felvenné a ruhadarabokat. Kinek lesz magasabb a tornya?
Biztos vagyok benne, hogy használat során nektek még több játékötlet az eszetekbe fog jutni!
Megérkeztek hozzánk a Pakkli kártyák, amelyek tervezője, illusztrátora Jáky-Bárdi Bogáta, aki egy 3 gyermekes édesanya.
"A kártya és papír alapú játékokkal a közös idő öröme mellett, előtérbe szeretném helyezni a tapasztalat útján szerzett ismereteket, élményeket, megtartva ezzel a gyerekek nyitottságát és kíváncsiságát az őket körülvevő világra. Emellett szeretnék olyan eszközöket biztosítani nekik, amelyekkel támogathatjuk az önállóságukat, létrehozva nekik egy ehhez megfelelő környezetet. Rengeteg ötletem és tervem van az elkövetkező időszakra és már nagyon várom, hogy mindet megmutathassam nektek!"
Gyönyörű kártyái mind izgalmas, egyedi játékok, amelyek megszerettetik a gyerekekkel a természetet és a szabadban töltött időt. Legyen az kirándulás, séta vagy csak egy kis közös kertészkedés.
A játékok illusztrációi valósághűek, így könnyen megtaníthatók a gyerekeknek a rovarok, termések elnevezései.
Külön izgalmas, hogy vannak már gyerekeknek készült receptkártyák is - így a közös időtöltés a konyhában még érdekesebb!